Otarcia to rany, które powstają podczas kontaktu skóry z różnymi powierzchniami. Poprzez przesuwanie się po skórze innych materiałów, dochodzi do tarcia prowadzącego do obnażenia brodawek skóry właściwej i krwawienia miąższowego lub wycieku płynu międzytkankowego. Najczęstszym objawem jest odczuwalny przez konie dyskomfort, punktowe wytarcie sierści, ból, zaczerwienienie, obrzęk a nawet krwawiąca rana. Aby sobie radzić z ranami, otarciami czy odparzeniami należy pamiętać, że nie biorą się one znikąd i kluczem do wygojenia i uniknięcia powtórnego zranienia w przyszłości jest odnalezienie przyczyny.
Zarówno w przypadku koni wierzchowych jak i zaprzęgowych, oprócz dobrania odpowiedniego modelu i rozmiaru osprzętu, właściwego dla wielkości i budowy naszego konia, ważne jest też prawidłowe założenie i zapięcie poszczególnych elementów. Zbyt luźno zapięte części rzędu jeździeckiego mogą powodować jego przemieszczanie się - i cykliczne tarcia zgodnie z ruchem konia czy działaniem jeźdźca, prowadzące do powstawania otarć i ran. Choć Przyczyną otarć może być każdy stosowany sprzęt, który ma kontakt z końskim ciałem, najczęściej otarciom ulega okolica kłębu, w przypadku jazdy pod źle dopasowanym siodłem (zbyt szeroki/ciasny rozstaw łęku, niewłaściwy typ siodła dla danego konia), następnie okolica popręgu, (kiedy jest on zbyt luźno zapięty, lub gdy koń się spoci/popręg zmoczy się od wody w terenie i między popręg a skórę konia dostaną się drobinki piasku), oraz okolice nadpęć (niewłaściwe dobranie ochraniaczy/kaloszy, które podczas ruchu pracują i przekręcają się). Dość popularne są też otarcia kącików pyska od wędzidła jeśli jest ono za małe i przyszczypuje lub zbyt ciasno/luźno zapięte na paskach policzkowych. Pojawia się też wiele innych otarć np. od patentów do lonżowania, niedopasowanych kantarów, otarcia od łydki jeźdźca i ostróg, napierśnika, podogonia, oraz w przypadku golonych koni od derek.
Jak sobie radzić
Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać powstawaniu ran i otarć, niż je leczyć, dlatego pamiętajmy by regularnie kontrolować stan i dopasowanie sprzętu jeździeckiego. Konie wraz z wiekiem i w efekcie treningów stale się zmieniają. Jedne chudną, inne nabierają mięśni, a struktury na których leży rząd jeździecki/uprząż zaprzęgowa ulegają stałej przebudowie, niektóre elementy szczególnie skórzane pod wpływem ciepła i zużycia mogą się rozciągać oraz tracić elastyczność, dlatego regularna kontrola stanu i dopasowania sprzętu pomoże zapobiec uszkodzeniom tkanek.
Małe krwawienia zwykle samoistnie ustają, ale jeśli zauważymy długotrwałe, obfite krwawienie, należy je jak najszybciej zatamować. W tym celu przykładamy bezpośrednio na ranę sterylną gazę, następnie warstwę materiałów opatrunkowych i bandaż uciskowy (można też przytrzymywać materiały rękoma do przyjazdu weterynarza, jeśli niemożliwe jest założenie bandaża). Jeśli krwotok nie ustępuje nie zdejmujemy starych opatrunków tylko dokładamy nowe warstwy i uciskamy miejsce krwotoku.