Najkorzystniejsze dla koni byłoby wyeliminowanie owadów z ich otoczenia, co w realnych warunkach praktycznie nie jest możliwe. Obecnie dostępne metody leczenia można podzielić na zapobieganie i łagodzenie. W przypadku zapobiegania wyróżnić możemy stosowanie specjalnych letnich derek z kapturami i maskami z cienkiego najczęściej siatkowego materiału, fizycznie chroniących większość ciała koni przed ukąszeniami.
W przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych dla lipcówki w pierwszej kolejności zalecane jest stosowanie kąpieli i preparatów łagodzących, ograniczających liczbę ukąszeń, niwelujących objawy, przywracających skórze prawidłową funkcjonalność. Obecnie dostępnych jest na rynku kilka preparatów o zróżnicowanych składach. Najkorzystniej jest wybierać te, które zawierają zarówno substancje odstraszające owady (olejki eteryczne), substancje paraliżujące układ nerwowy owadów (np. permetryna, benzoesan benzylu), oraz naturalne substancje o działaniu antyhistaminowym(niektóre ekstrakty roślinne, kwercetyna itp.), znoszące reakcję alergiczną oraz substancje silnie kojące (d-panthenol, aloes, ekstrakty roślinne itp.), przynoszące natychmiastową ulgę w świądzie i podrażnieniach. W skrajnie ciężkich przypadkach stosuje się kortykosteroidy i syntetyczne środki antyhistaminowe, które jednak powinny być ostatecznością, ze względu na towarzyszące efekty uboczne. W niektórych przypadkach weterynarze zalecają też odczulanie - konie wykazują zwykle poprawę po około 2 miesiącach leczenia, jednak pełny cykl odczulający to proces trwający aż 12 miesięcy i często pozaprzestaniu terapii obserwuje się nawrót choroby. Ze względu na te fakty, niewiele osób decyduje się na taką kurację.
Aby ulżyć naszym koniom i pomóc w walce z lipcówką warto jest działać wielokierunkowo i stosować łącznie nie inwazyjne środki ochrony, przed owadami, ograniczające ilość ugryzień oraz środki łagodzące, kiedy ukąszenia są już widoczne na skórze. Podczas największej aktywności owadów dobrze jest pozostawić konie w chłodnej stajni oraz dostosować czas treningów do warunków temperaturowych i obecności owadów.
Dla lepszego samopoczucia i zdrowia naszych koni, warto zapewnić im więcej komfortu w trudnym czasie narażenia na lipcówkę.